Baví nás cestování všeho druhu a užíváme si cesty...
www.caravan24.cz stránky přátel karavaningu a diskuse

www.machajda.webnode.cz rod. stránky podobně "postižených" karavanistů

www.expedice-apalucha.cz   stránky lidiček, kteří rádi cestují a podnikají zajímavé cesty

Francie - Tři údolí

Všechna místa jsme navštívili a chceme dát tak i další popis pro rozhodnutí. Tam, kde nejsou GPS, jsme byli jen na lyžích a s obytným autem jsme tam nestáli. V každém případě jsme tam auta viděli stát při průjezdu na lyžích.
Les Menuires:
V místě je venkovní bazén využívaný i v zimě. V centru nahoře jsou restaurace, možnost nákupu apod. Pozor, místa pro koupi permanentek jsou omezeně otevřena. To dole praktiky jen dopoledne, místo v v centru nahoře u rezidencí asi do 15-16 hodin. Všechny pak od 9,00 hod. V této době jezdí ale některé lanovky běžně až do 17,20 - 17,40. O měsíc dříve o cca 30 minut méně. Vše je ale dobře značeno. Není tedy možné koupit lístky ( podobně jako u nás ) u každé stanice lanovky.
Možnosti nákupu permanentek jsou na internetu, a tak nemá cenu popisovat podrobnosti. My jsme zvolili Family pass na všechna údolí. To je u starších dětí asi ta nejlepší volba a den pak vyjde nejlevněji.
Bazén je nahoře mezi hotely, zde je možnost i koupit pečivo, je zde bankomat atd.
 
Stání u Lugelandu:
Příjezd: po příjezdu do vsi pokračovat stále na Val Thorens, následně je kruhový objezd - přes něj vede sedačková lanovka, odbočit na V.Thorens., po pár metrech je vpravo – těsně před mostem parkoviště.
Lyžování přímo pár metrů vedle na sjezdovce. Ta je vhodná také pro začátečníky s tím, že kabinová lanovka ( děti jí nazvaly Čarodějnická ) je zdarma.
WC je u pokladny dole u lanovek. Pozor, přes noc je uzavřeno. Kontejnery na odpadky jsou v domcích za mostem vpravo. Odpadkový koš na parkovišti. Možnost servisu a tankování vody na parkovišti Bruyreeres za 3,-Eura, vylití WC zdarma.
Dole možnost koupit lístky v uvedený čas.
GPS: N: 45.31770, E: 6.53634
 
Stání u hotelu Les Bruyeres:
Příjezd jako předešlé s tím, že pokračujeme ještě dále. Za mostem první ( asi tak po 100-150 metrech ) ostře vlevo a po silnici zpět na parkoviště. Místo je zdaleka vidět, a tak jistě nebude problém jej najít. Při naší návštěvě bylo totálně plné. Bylo tady nějakých 60 aut, prostředí podle nás docela smutné.
Kontejnery na odpad jsou na místě, za 3,-Eura je zde servis, měl by se tady nově platit poplatek 0,50 Eura na osobu a den - to nemáme ověřeno.
Napojení na sjezdovku jako výše.
 
Val Thorens:
Projedeme první tunel a asi tak po 150 metrech je vpravo velké parkoviště zdarma. Nad ním je několik lanovek, možnost koupit lístky na lanovky, také je zde veřejné WC v buňce. V každém případě je to hodně opuštěné místo.Je zde hezký výhled do údolí, asi hlučněji při průjezdu aut.
 
 
Meribel:
V údolí je hodně odlišné lyžování. Obecně jsou zde ale krásné sjezdovky zejména z hřebenových partií. Přímo v Meribelu je bazén, ledová plocha ( hrál se tady hokej na OH 92 ). Začátek řady tras je z jakéhosi náměstí ( kde bývá poměrně hodně lidí celý den ) do stran. To platí i pro Meribel Mottaret.
 
La Raffort:
Stojí se u jedné ze stanic lanovky do Meribelu z městečka Brides Les Bains. Nahoru je možné jet zdarma lanovkou. Zpět je možné se vrátit stejným způsobem, případně na lyžích ( při dostatku sněhu až k autu. Na parkovišti je kontejner na odpad, nenašli jsme prodejnu pečiva atd. Vedle je kemp ( asi by zde bylo možné si nabrat vodu apod. ), velmi slušná restaurace.
Příjezd je velmi snadný. Údolím směrem na Meribel, projedete La Raffort, prakticky na konci vlevo je restaurace a za ní je hned velké parkoviště vlevo, nad ním je stanice lenové dráhy. Zde stojí obytná auta a jistě zde nebudete sami.
GPS: N: 45.40846, E: 6.56055
 
Meribel:
Dá se stát na velkém parkovišti vpravo. Když pojedete nahoru, v Meribelu dojedete na horizont a silnice začne klesat. Tady je vpravo velké parkoviště pro auta a autobusy. Na lanovku tak 200 metrů, asi tady není žádná možnost vody a WC.
 
Pak jsme viděli stát pouze malé obytné auto těsně před halovými garážemi. Pokračovat dále, vravo končí lanovka z údolí, kruhový objezd a těsně za ním vpravo je malé parkoviště těsně před vjezdem do halových garáží pod lanovkami.. Sem je nutno ale dorazit v noci. Přes den je tady plno a stání je opravdu pro malé auto.
 
Courchevel a La Tania:
My jsme zde měli dost málo času. Moc se nám líbilo v částech nad La Tanii. Jsou tady krásné sjezdovky a opuštěné lanovky. La Tania je klidná vesnička a je tady opravdu kouzelně. Je to hezké místo pro rodiny a malé děti. Ty mohou dovádět před hotely na malých vlecích, hned vedle jsou restaurace, možnost nákupu atd.
 
La Tania:
Při směru z Meribelu projedete vesnici, vpravo minete lanovku a po asi 15O metrech odbočuje silnice ostře zpět vpravo na parkoviště pro obytná auta. Cedule upozorňují, že je možné stát pouze tady, zato se tady s obytnými auty počítá. Proti hotelům je možnost servisu za 2,-Eura, WC se dalo při naší návštěvě vylít zdarma. Bankomat a bagety v horní části nad hotely, nákupní centrum ze strany parku pro děti, jakoby na začátku vsi ( na konci hotelů ze směru od parkoviště ).
GPS: N:45.43142, E: 6.60129
 
Následující body jsou pouze naším subjektivním názorem a nemusí vyjadřovat objektivní pravdu. Chceme jen dát jakýsi návod a náš pohled na lyžování ve Francii. Tedy shrnutí:
- je jisté, že rozsah areálů je opravdu obrovský. I my jsme museli korigovat naše plány, a to nejen díky počasí.
- asi každý si najde možné terény. Je zde krásná turistika, stejně tak prudké svahy. My využíváme hodně přejezdy do dalších údolí apod.
- rozsahem jsou Tři údolí nesrovnatelná s čímkoliv, kde jsme lyžovali.
- jsou zde relativně staré lanovky při porovnání například s Itálií. Prakticky chybí kryté sedačky - což může být problém při špatném počasí.
- je zde relativně málo restaurací a  WC na sjezdovkách, je třeba s tím počítat.
- jsou to opravdu vysoké hory. Pokud jedete dále, je třeba počítat s tím, že se může změnit velmi rychle počasí. Proto je třeba mít dostatečné vybavení.
- nespoléhejte na značení obtížnosti sjezdovek. Myslíme, že to není zcela přesné. Často jsme jeli modré výrazně těžší než třeba červené. Rozhodně je tady lyžování výrazně těžší než v Itálii. Myslíme, že tak o stupeň posunuté. Černé pak většinou nejsou upravené vůbec.
- pocitově mají Francouzi k věci výrazně chladnější přístup. Tedy ne všechny sjezdovky jsou po sněžení upraveny, ne vždy se dočkají děti pomoci na lanovce atd. Ne, že by na to kašlali, mají jen ruce v kapse a dívají se z dálky na dění.
- jídlo a pití je zde velmi drahé. I s tím je dobré počítat. Pivo například až 6,50, cola 5 Eur atd. Tedy ceny výrazně výše než třeba v Rakousku a Itálii.
- je zde velmi mnoho možností stání s obytnými auty. Ta potkáte prakticky všude a stačí se jen dívat.
- i tak je zde lyžování opravdu „obrovských rozměrů“ a můžeme jen doporučit. I my se těšíme na další cestu do některé oblasti Francie. A že je kam jezdit, je více než jasné.
- rozhodně nevynechejte sobotní lyžování - to je všude velmi málo lidí a nemá to chybu.
- směřujte příjezd na jiný den než sobotu. Směrem do hor byly opravdu obrovské fronty. Jako dobrá varianta se jevil příjezd v pátek, odjez v sobotu pozdě odpoledne či lépe v neděli. Směrem z hor to bylo ok, proti byly až 20 km fronty. Je otázka, jak je to mimo prázdniny. Takto jsme měli dvě soboty lyžování a prázdné svahy. Znamenalo to ale vyrazit již ve čtvrtek večer.
 
20.11.2008 11:10:49
jardaaiveta
Děkujeme všem přátelům za návštěvu stránek a příjemně strávené společné cesty. Pokud budete chtít napsat něco pro další kamarády na tyto stránky, ozvěte se nám.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one