Baví nás cestování všeho druhu a užíváme si cesty...
www.caravan24.cz stránky přátel karavaningu a diskuse

www.machajda.webnode.cz rod. stránky podobně "postižených" karavanistů

www.expedice-apalucha.cz   stránky lidiček, kteří rádi cestují a podnikají zajímavé cesty

Itálie - Sicílie - část 7:

Itálie - Sicílie - část 7: - obrázek

Itálie - Sicílie - část 7: - obrázek

17 .den:

Ráno si dáme plavání v klidném moři, s námi je tady jen pár místních lovců s harpunou. V klidu se pak nasnídáme a relativně brzy pokračujeme dál. Cílem je Scopello a přírodní park Zingaro. Silnička se vine krásnou krajinou, pak mineme pláže ve Scopelo a navigace i cedule u silnice ukazují vlevo – my tedy odbočíme, přijedeme do vsi a už dost váháme, zda pokračovat dále. Vlevo je parkoviště, před námi úzká ulička s částečným zátarasem a na Zingaro ještě dost daleko. Vidíme ale, že pokračování je hodně úzké a máme docela strach se do uličky pustit. Nakonec nám místní ukáže, že máme pokračovat – pravda, bylo to docela napínavé a protáhnout se zatáčkou okolo stánku nebylo snadné. Nakonec se povedlo a za chvíli stojíme na parkovišti u jižního vstupu do parku. Lepší cesta sem je, jak cestou zpět zjistíme, stále podél moře a nikde neodbočovat. Ta je zcela v pohodě až ke vstupu.

Předcházející část najdete zde:

http://cesty-karavanem.wgz.cz/z-ciziny/italie-sicilie-cast-6.html

Fotogalerii naleznete zde:

http://cesty-karavanem.wgz.cz/delsi-cesty/foto-sicilie-2-cast.html

U vstupu ( N 38°04´51´´ / E 12°48´28´´ ) se dozvíme, že park je díky velkému větru uzavřený a je možné projít jen kousek. I tady nás tedy provází smůla a nemůžeme jít plánovaný výlet, a tak využijeme jen pro prohlídku začátku parku, muzea a pak se koupeme na krásných plážích. Tím, že jsme zde relativně brzy, to ještě jde, stále ale přicházejí další a další lidé, až nakonec park pro další návštěvníky uzavřou. Myslíme si, že to byl hlavní důvod, proč byl park z části uzavřený – tedy aby bylo možné regulovat množství lidí v parku. I tak to ale stojí za to, je tady hodně věcí k vidění, krásná příroda a také krásné koupání v křišťálové vodě zátoky Capreria s množstvím ryb – brýle tedy určitě s sebou. V parku je také docela hezké muzeum výrobků z listů místních palmiček. Park je velmi známý a je třeba říci, že je tady skutečně co k vidění a že tato oblast je jedna z nejhezčích na Sicílii.
Když máme koupání dost a dost, vrátíme se k autům, uděláme oběd a pokračujeme dál podél moře. Přes kopce a krásnou přírodou dojedeme na parkoviště do Segesty ( N 37°56´32´´ / E 12°50´04´´ ). Nedá se tady spát, i tak je to velmi hezké místo. Nejdříve míjíme lázně, pak už je vidět z dálky obrovský chrám, na kopci pak trosky divadla.
Chrám je znám tím, že nebyl nikdy dostavěn a využíván. I tak je ale impozantní a obrovský, také velmi zachovalý. Je opravdu zážitek si jej projít. Pak sedáme na autobus, který nás vyveze nahoru k divadlu, odkud je krásný výhled, který ruší snad jen dálnice v údolí. Při představě pohledu v dávných dobách je to ale krásná představa. Po prohlídce za půl hodiny autobusem zase zpět, zmrzlina a pokračujeme dále do Palerma.
Po nějaké době přijíždíme do chaosu Palerma, mapa a navigace nás ale vedou bez problémů stále a velmi pohodově na místo STPL, který známe z průvodce a také nám jej potvrdil a poradil Broňa. Parkoviště je na velké ulici Via Imperatore Federico a jmenuje se Idea Vacanze ( N 38°08´53´´ / E 13°21´07´´ , poplatek 13,-Euro/ den + 5,-Euro servis ). Je relativně pozdě večer, dost teplo. Vyndáme tedy gril, děláme dost chodů večeře a užíváme si zaslouženého odpočinku. Pozdě večer pak usínáme za velkého tepla.
18. den:
Ráno je ve znamení prohlídky Palerma. Kousek odsud je stanice metra, koupíme si lístek za 1,1 Eura. Je nutno jednou přestoupit a po chvíli již vystupujeme na Palermo Centralino v centru města. Doprava do města je tedy zcela bez problémů a takto nám to poradil správce parkoviště, na kterém jsme nocovali a nechali auta. V Palermu je jistě co prohlížet, je to město zmatku, chaosu, špíny…i tak ale velmi zajímavé se spoustou památek.
Napsali o Palermu:
Palermo je hlavní město Sicílie a páté největší město Itálie (660 460 obyvatel, přes milion dalších obyvatel žije na předměstí). Díky jeho pozici uprostřed Středozemního moře bylo Palermo odjakživa kolébkou starověkých civilizací a křižovatkou mezi Východem a Západem. Byla to strategická dopravní křižovatka, uznávaný přístav, centrum trhu a obchodu a místo, kde se setkávali lidé různých národností a náboženství. Turisty zde okouzluje především zdejší prostředí, klima a nádherné budovy.
Není divu, vždyť se zde vystřídali Římané, Byzantinci, Arabové, Normané, Swabianové, Francouzi, Španělé a Rakušané. Všechna tato období zanechala v Palermu svoje stopy a najdeme zde různé styly a tvary typické pro oblasti od Severní Evropy po Afriku a od středověku po baroko.
Na místě dnešního Palerma bylo už v 8. století př.n.l. na místě původní prehistorické vesnice založeno Féničany město Ziz (Květina). V době Římanů ho pak vystřídalo malé město. které později ovládli Arabové a teprve v roce 831 n.l. bylo dobyto Araby a stalo se „Perlou“ islámského světa. Ve 12. století patřilo Palermo k nejhezčím a nejkulturnějším městům Evropy, kdy bylo také sídlem Hautevillského království v čele s Rogerem I. Po jeho smrti převzal vládu Roger II. Krátce poté, převzali město Hohenstaufové a římský císař Frederick II., který byl jedním z nejvýznamnějších vládců v tomto městě. Po jeho smrti se dostala Sicílie do rukou francouzské anjouské rodiny. Krátce po roce 1282, kdy se tamní obyvatelsko vzbouřilo proti vládci, nastalo dlouhé období úpadku Palerma.

Staré město má rozlohu přes 240 ha a je tak jedním z největších a také z nejbohatších a nejrozmanitějších v Evropě. Naleznete zde přes 500 paláců, kostelů, klášterů a navíc sedm muzeí. Za starých časů se tato část města nazývala Paleapolis (Staré město) a je od nové části zvané Neapolis (Nové město), která se rozkládá na svazích jdoucích až k moři a je ohraničená dvěma řekami Kemonia a Papireto. Centrum starého města tvoří Piazza Verdi (Teatro Massimo), hlavní železniční nádraží, Porta Nuova a Porta Felice (jižní a severní brána). Za druhé světové války bylo město hodně poničeno, a přesto, že od té doby už bylo hodně budov zrestaurováno, jsou zde následky náletů ještě znát.
Staré město se dělí na čtyři oddělené části a jeho centrem je osmiúhlé náměstí Piazza Vigliena (také známo jako čtvrť Quattro Canti di Cittá), které je srdcem města. Toto náměstí bylo založeno v 17. století, kdy byla vybudována také ulice Via Maqueda oddělující hlavní třídu Cassaro, která je dnes známá jako Corso Vittorio Emanuele. Čtyři rohy náměstí Vigliena, ve kterých jsou postaveny fontány, sochy a výklenky, jsou rozděleny do tří řad a představují čtyři období vlády čtyř králů Španělska (Karla V., Filipa II., Filipa III. a Filipa IV.) a čtyři svaté patrony města (Santa Ninfa, Santa Cristina, Sant’Oliva a Sant’Agata), kdy každý z patronů ochraňuje tu městskou čtvrť, která leží za ním. Náměstí je také příznačné tím, že po celý den alespoň na jeden z monumentů svítí slunce.
Hlavní třída Via Maqueda vede z náměstí Piazza Verdi na náměstí Piazza Sant’Antonino a je podél ní mnoho paláců a kostelů. Patří mezi ně kostel Chiesa della Madonna del Soccorso, paláce Majorana di Leonvago, Sartorio-Grassellini, Scordia-Mazzarino, který je jedním z nejprestižnějších paláců z celého města a který byl postaven v 16. století, klášter Chiesa di Santa Ninfa dei Crociferi, Oratorio della Carita di San Pietro, které vyzdobil Giglielmo Borremans v roce 1738, palác Merendino-Costantino a naproti palác Giurato, který byl přebudován v 18. století a je typický balkony ve tvaru kachní náprsenky.
Přilehlé ke čtvrti Quattro Canti je náměstí Piazza Pretoria, kterému dominuje fontána Pretoria. Náměstí obklopují paláce Palazzo di Citta a delle Aquile (městská radnice), kostel Chiesa di Santa Caterina, paláce Guggino-Chiaramonte Bordonaro a Gastone.
Nedaleko Piazza Pretoria je Piazza Bellini, kterému dominuje mnoho pěkných budov jako kostel Chiesa di Santa Maria dell’Ammiraglio, také známý jako Martorana, který byl založen v roce 1143 a jsou v něm k vidění byzantské mozaiky a různé barokní doplňky, kostel Chiesa di Santa Caterina a Teatro Bellini.
Hlavní třída Corso Vittorio Emanuele byla vždy nejdůležitější ulicí ve městě. Za Féničanů a Římanů se směrem od ní začalo stavět mnoho malých ulic vedoucích k horní části města, kde se začaly rozvíjet středověké části. Kdysi se tato třída nazývala Cassaro a nejvyšším bodem ulice je arabská stavba paláce Emirátů, který byl později přejmenován na palác Palazzo dei Normanni. V roce 1581 se třída rozrostla směrem dolů k moři a na každém jejím konci byly postaveny brány Porta Nuova a Porta Felice. Porta Nuova byla vybudována v roce 1583 na počest Karla V. po jeho vítězství v bitvě s Turky. Později byla zničena explozí a přebudována Gasparem Guercio, který k přistavěl otevřené podloubí. Brána Porta Felice zdobí promenádu u moře. Práce na výstavbě začaly v roce 1580, poté pokračoval Mariano Smiriglio v roce 1602 a v závěru byli jejími autory Pietro Novelli a Vincenzo Tedeschi v roce 1642. Cassaro byla vždy oblíbeným místem výstavby aristokratických a církevních budov. Patří k nim kostel Chiesa di Santa Maria Maddalena, který byl původně normanským kostelem s barokními doplňky. Další stavbou je palác Arcivescovile vybudovaný arcibiskupem Simone de Bologna v roce 1460 a renovovaný v 18. - 19. století, kdy mu zbyly z původní podoby pouze tři světlá gotická okna. Tento palác vede přímo k Diokleciánskému muzeu, ve kterém je mnoho uměleckých prací z 12. - 15. století.
V blízkosti tohoto muzea stojí velkolepá katedrála, která je směsicí různých stylů a byla zasvěcena Nanebevzetí svaté Marie. Katedrála je oddělena od Cassaro otevřeným prostorem. Byla vybudována Normany na místě, na kterém za křesťanských dob stála svatyně (později křesťanská bazilika a pak arabská mešita). Nejdůležitější období prací probíhalo v 15. - 16. století, kdy byla vybudována jižní arkáda v katalánsko-gotickém stylu a v 18. století byla přidána kopule. Rozlehlý interiér je vybudován v neoklasicistním stylu a jsou v něm uchovány sarkofágy Frederika II., Rogera, Henryho VI. a Konstance z Hauteville stejně jako mnoho uměleckých děl včetně stříbrné urny s pozůstatky Santa Rosalie a palermského patrona.
Dalším nádherným kostelem na severní straně Corso Vittorio Emanuele je Chiesa di San Matteo, který byl navržen v 17. století Mariano Smiriglionem a vybudován ve spolupráci s mnoha architekty, malíři a sochaři.
Divadlo Teatro Massimo, zasvěcené králi Victoru Emanuelovi II., bylo otevřeno představením Giuseppe Verdiho Falstaff dne 16. 5. 1897. Základní kámen divadla byl ale položen dne 12. 1. 1875. Bylo vypsáno řízení na hlavního architekta divadla, ve kterém zvítězil palermský architekt Giovan Battista Filippo Basile. Začal se stavbou, ale v roce 1891 zemřel a jeho projekt převzal jeho syn Ernesto, který dal divadlu dnešní vzhled. V divadle nejdete jednu z největších scén na světě. Sto let po položení prvního kamene bylo divadlo v roce 1975 zavřeno a zrestaurováno Leolucou Orlandem, který byl dříve primátorem Palerma.
Divadlo Teatro Biondo bylo otevřeno 15. 10. 1903 hrou Papa Lebonnard od Jeana Aicarda. Od tohoto dne je divadlo nejdůležitější scénou, kde hrají známé skupiny a nejslavnější italští herci a herečky. Od roku 1986 je budova sídlem palermského divadla Teatro Stabile.
Muzeum Museo Archeologico Regionale najdete na ulici Via Roma a je zasvěceno slavnému archeologovi Antoniu Salinasovi, který se v Palermu narodil. Toto muzeum je jedno z nejdůležitějších v celé Itálii a obsahuje širokou sbírku unikátních děl, které jsou pozůstatky starověké západní Sicílie. Muzeum funguje od roku 1866 a sbírka obsahuje předměty, které byly odhaleny při výkopech u Selinunte, Solunto, Motya, Lilybaeum a Tindari. Jsou zde vzácné exponáty jako vázy, ornamenty, epigrafy, náhrobky a pohřební pozůstatky z dob Egypťanů, Etrusků, Féničanů, Punů, Řeků a Římanů. Muzeum stojí za navštívení.
Paleontologické muzeum je zasvěceno sicilskému mineralogovi a geologovi Gaetanu Giorgiu Gemellarovi, který pro tuto instituci pracoval v roce 1861. Muzeum zde bylo založeno ve 20. století a sloužilo Přírodovědecké fakultě Palermské univerzity. V muzeu je vysravena sbírka exponátů z celé Sicílie od čtvrtohorních fosilií po pozůstatky fauny a paleolitických mořských slepenců. Za vidění stojí sbírka pozůstatků zakrslého slona, který žil před 1,8 milióny let, a kostry ženy rodu homo sapiens, které byly nalezeny blízko Messiny.
Dalším muzeem je Mezinárodní muzeum loutek. Zakladatelem tohoto muzea je Antonio Pasqualino, palermský profesor, který po mnoho let sbíral loutky z Palerma a Catanie, marionety, loutky na ruku, animované figurky a další podobné věci z celého světa. Zvláštní jsou masky z Afriky a Bali a dřevěné nástroje pokryté zlatou vrstvou z Barmy. V muzeu probíhají různé aktivity jako vyučování, výzkumy, představení a každoroční mezinárodní festival.
Galerie Galleria Regionale della Sicilia je umístěna v nádherné budově z 15. století a obsahuje bohatou kolekci obrazů a soch od středověku po 18. století, především od sicilských autorů. Mezi těmito díly, která původně patřila do soukromých sbírek, jsou i světová díla. Palác Palazzo Abatelli, ve kterém se galerie nachází, byl postaven v roce 1495 architektem Matteo Carnelivari a je charakteristický třemi světlými okny, dvěmi věžemi s cimbuřími a masivní goticko-katalánskou bránou. Exkurze po galerii začíná v centrálním atriu. Mezi nejvýznamnější díla, která tu jsou vystavena, patří široká freska z 15. století Trionfo della Morte, která je přisuzována Pisanellovi, známá bysta Eleanory Aragonské od Francesca Laurana (15. století), malba od Antonella Gaginiho La Madonna degli Anzaloni a Let do Egypta od Vincenza da Pavia (16. století). Je zde také mnoho ozdobných dřevěných krucifixů, triptychů a polytriptichů, které jsou některé od vlámských umělců (např. triptych zobrazující Madonu a dítě se Svatými od Jeana Gossearta). Všechny díla vypovídají o rozvoji a spolupráci sicilských uměleckých škol ze všech částí Itálie a Evropy.
Palermo bylo kdysi známo jako „zahradní město”, protože v něm bylo mnoho parků a veřejných zahrad a ještě dnes jsou zde některé k vidění. Kromě některých soukromých vil, jsou městské zahrady otevřené veřejnosti a stále jsou velmi udržované a funkční.
Giardino Inglese najdete na ulici Via Libertá blízko náměstí Piazza Francesco Crispi. Tato „anglická zahrada” byla založena v letech 1850 - 51 architektem Giovan Battista Filippo Basile a o pár let později dostavěl jeho syn kostelík v arabském stylu. Nachází se zde mnoho fontán, skleníků, soch významných sicilských osobností a samozřejmě také mnoho druhů rostlin.
Botanická zahrada na ulici Via Lincoln byla založena v roce 1789 podél západní části vily Villa Giulia a je to jedna z nejvýznamnějších botanických zahrad v Evropě, ve které je mnoho krásných, jedinečných a různorodých druhů rostlin, které pocházejí z celého světa. Na konci hlavní cesty je akvárium s mnoha vodními rostlinami a samozřejmě je také ve zdejší zahradě mnoho soch. ( Zdroj:
www.zajezdy-italie.cz )
 
My mu věnujeme asi tak 6 hodin, děti to už pak logicky moc nebaví a díky pekelnému vedru ( auto nám ukázalo ve stínu 42 st. C ) nakonec ani nás. Jedeme tedy zpět k autu, zapomeneme si označit lístky, a tak celou dobu trneme, aby nepřišel revizor. Nakonec šťastně a bez problémů vystupujeme v ulici se STPL a po chvíli už upalujeme, tedy spíše se prodíráme zácpou, směr na Monreale. Protlačujeme se neuvěřitelným zmatkem a chaosem stále směrem k němu. Zvykáme si na místní provoz a docela brzy chápeme, že je třeba prostě být stále v pohybu a nečekat moc na to, až nám někdo uvolní cestu. I přes zmatek je ale neuvěřitelné, jak se vše pohybuje, vše funguje a nikdo a nikde nebourá. Pravda, je třeba totální ostražitost a neustále sledovat dění okolo sebe. Bez problémů ale dojedeme až pod Monreale, dále to nejde, a tak parkujeme kousek od vjezdu do města na parkovišti podél silnice. Pak jsme se dozvěděli, že je možné ještě parkovat někde dole s tím, že se nesmí odbočit nahoru do města – pak je možné se k němu dostat po schodech.
Monreale je krásné městečko, většina lidí sem ale přijede hlavně pro neuvěřitelnou stavbu normandské katedrály, která je známá největší mozaikovou výzdobou v Evropě. Máme štěstí, probíhá svatba, a tak je mozaika krásně nasvícená. Rozdíl vidíme, když svatba skončí a světla zhasnou. Výzdoba je úžasná, tolik mozaiky a zlata je prostě neuvěřitelné a musíme říci, že je to opravdu zážitek na celý život a věc, kterou je třeba prostě při návštěvě Sicílie vidět.
Napsali o Monreale:
Na jihovýchodě asi 8 km od Palerma leží městečko Monreale, které se rozkládá nad propadlinou Conca d’Oro a v normanských dobách to bylo královské lovecké sídlo a residence. Za Normanů zde byla také vybudována nádherná katedrála s královským palácem a klášterem a v té době se také město rozrostlo do dnešní podoby. Centrum města stále reprezentuje okolí katedrály. V severní části leží náměstí Piazza Vittorie Emanuele s fontánou del Tritone. V přední části je malé náměstí Piazza Guglielmo, které je přístupovým místem ke klášteru a malé veřejné zahradě. Za rozlehlým dvorem se potom rozkládá zahrada s nádherným výhledem na propadlinu Conca d’Oro. Podél ulic najdete mnoho pěkných kaváren, restaurací a obchodů se suvenýry.
Katedrála je nádherným komplexem, který zahrnuje také benediktýnské opatství a královský palác, který byl později v 15. století předělán na arcibiskupskou akademii. Stavbu katedrály navrhnul William II. okolo roku 1172 a podle legendy ho k tomu přiměla Panna, která se mu zjevila ve snu. Kromě normanské architektury zde uvidíte i arabské, byzantské a klasické prvky. Elegantní exteriér vás připraví na oslnivý interiér, který patří k nejhezčím výtvorům italského středověku a je jedním z nejhezčích na celém světě. Stěny chodeb, svatyně a apsidů jsou pokryty nádhernými pozlacenými mozaikami, které vytvářeli místní a benátští umělci, ale nejvíce zde převládá byzantský styl. V hlavním apsidu je postava Krista Pantokratora dávající požehnání a pod ním Panna Marie s dítětem. Pod nimi jsou svatí, kteří nesou jména Silvester, sv.Thomas á Becket a Laurence. Po stranách jsou apsidy zasvěcené umučení sv. Pavla a sv. Petra. V sousedství katedrály stojí ohromný klášter, který patří k nejlepším ukázkám islámské architektury. Podél rohů kláštera je dohromady 228 dvojitých sloupů, na kterých jsou vyobrazeny rostliny, zvířata a podivné motivy. V jihozápadním rohu komplexu se schovává malý klášter s nádhernou fontánou. ( Zdroj:
www.zajezdy-italie.cz )
Večer projdeme městečko, dojdeme k autu a pádíme dále do Céfalu. Je už poměrně pozdě, ale všichni o tomto městečku natolik mluví, známe místní STPL u moře a ve městě – zkusíme sem tedy dojet ještě večer s tím, že by mohlo být fajn si užít krásný večer v romantickém městečku, které je TOP Sicílie. Nakonec sem dojedeme relativně pozdě, díky prudkému vjezdu na STPL ( i když jsou sem značené dva vjezdy pro obytná auta, jen ten od pláže je pro ně skutečně možný E 38°02´06´´ / E 14°01´04´´ ) máme problém se sem dostat a také by byl asi problém couvat zpět. Nakonec tedy dost složitě podkládáme kola, pak se konečně dostaneme dolů. Při tom nás dost rozčílil místní správce, který měl jen problém z toho, kdy mu zaplatíme a kdy pojedeme dále. O nějaké ochotě pomoci nám není ani řeč. Když jsme se pak dostali konečně dolů, asi vytušil, že nastal čas pro jeho peníze, my si zase mysleli, že posbíráme klíny, v klidu zaparkujeme a pak zaplatíme. Nakonec nám oběma trochu povolily nervy a byla menší výměna názorů.
Parkoviště je sice ve městě, na hezkém místě, do STPL, jak jsme zvyklí, má ale hodně daleko. Je zde šíleně prachu, nesmí se prakticky nic mimo sezení v autě, žádné židle a ani stoly venku – no pro nás docela síla po dnech pohody na Sicílii. A ještě za to všechno neskutečná cena – 15,-Euro za místo ( bez vody, elektro….prostě monopol diktuje cenu a bohužel až další den jsme viděli další místa a asi mnohem hezčí ). Toto místo má ale výhodu pro dosah města.
Usínáme pozdě večer, na město díky problémům a opravě spodku po vjezdu není ani pomyšlení.
Pokračování příště…..
02.10.2008 21:28:11
jardaaiveta
Děkujeme všem přátelům za návštěvu stránek a příjemně strávené společné cesty. Pokud budete chtít napsat něco pro další kamarády na tyto stránky, ozvěte se nám.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one