Baví nás cestování všeho druhu a užíváme si cesty...
www.caravan24.cz stránky přátel karavaningu a diskuse

www.machajda.webnode.cz rod. stránky podobně "postižených" karavanistů

www.expedice-apalucha.cz   stránky lidiček, kteří rádi cestují a podnikají zajímavé cesty

Rakousko/Švýcarsko - Kaunertal a Samnaun

Kaunertal a Samnaun - obrázek

Kaunertal a Samnaun - obrázek

Na první prodloužený víkend v květnu jsme objednali super počasí, místo na STPL v Samnaun a mohli vyrazit jednak za jarmím dobrodružstvím, jednak na koncert Eltona Johna u příležitosti ukončení lyžařské sezóny v Samnaun-Isgl. Ale postupně a popořádku.
Ve středu odpoledne vyrážíme na cestu. Předpověď je taková, že večer bude pršet, později se má začít vyjasňovat a násedně má být 3 dny skoro azuro. Pravda, na deštivo máme asi každý jiný názor, u Mnichova začíná pršet, u Garmische ale už leje jako z konve, a tak je to až do noci. Cesta tedy nic moc, po trase Mnichov, Garmisch, Imst, Landec konečně dorazíme lehce po půlnoci před mýtnice pod ledovcovou cestou na Kaunertal, na jednom parkovišti zastavíme, protože chceme vyčkat na změnu počasí a jeho vývoj. Jarda odmítne panáka od Jindry na dobrou noc, nevymění bombu a uvědomí si, že máme jen rezervní ( díky hektickému týdnu na to prostě zapomněl ) a za chvíli již za velmi silného deště usínáme. Noc je super, nad ránem dojde bomba, už to ale vydržíme, až taková zima není.

Nad ránem skutečně přestane pršet, vylezeme ven, dáme poslední bombu a sledujeme děti z lyžařských društev, jak v 7 ráno jezdí na ledovec. Myslím, že bych nechtěl být v jejich kůži a to ani netušíme, v kolik asi musely vstávat. Domluvený čas o půl osmé platí, koupíme lístky na dva dny rovnou dole na mýtnici, tabule hlásí ideálí podmínky, prašan ( i k tomu bylo dobré tady dole noční pršení ) a jen to, že je avizovaná sjízdnost na horní parkoviště pod ledovcem pouze s řetězy nám dost kazí radost. Ale co, když tak budeme jen na tom spodním – nechceme se ale jen tak lehce vzdát stání ve výšce 2 750 m n.m. Již cestou je jasně vidět, že sněhu je ještě opravdu hodně a zmiňované 3 metry na internetu jistě budou. Ledovcová cesta je okolo hodně zasněžená, u jezera se jede díky lavinám po druhém břehu ( při cestě zpět se jezdilo dokonce spodní cestou u jezera díky tomu, že spadla další lavina ). Projedeme spodní parkoviště a když vidíme, že to jde bez problémů dále, vyjedeme bez větších problémů až nahoru pod ledovec. Tady je několik krásných terasovitých stání přímo nad údolím, jen pár kroků od sjezdovky.

Info je zde: http://www.kaunertaler-gletscher.at/

Lyžování jsme naplánovali na dva dny. Musíme říci, že jsme se poměrně dobře vyřádili. Celou dobu azuro, tak byl problém se namazat tak, abychom se nespálili na sluníčku, sníh byl opravdu velmi kvalitní a jen druhý den dole byl v odpoledních hodinách trochu vlhký. Sněhu bylo opravdu dost a dost, Ondra jezdil hodně volné terény a asi jediná nevýhoda tohoto areálu je výrazná převaha vleků nad sedačkami. I tak jej ale můžeme doporučit, při hezkém počasí jsou tady krásné výhledy, stojí se opravdu vysoko a bez problémů. V noci tady budete jen s několika dalšími kempery a svítícími hvězdami – opravdu při jasném počasí silný zážitek. Na druhou stranu při dostatku sněhu je cesta od spodního parkoviště hodně úzká a také poměrně prudká. Ale myslím, že se bez problémů dá jet.

Druhý den plánovitě končíme o půl 3 s tím, že je plánován přejezd do Samnaun. Tady máme přes internet objednané místo na stellplatzu díky koncertu Eltona Johna. Ukázalo se to jako dobré řešení, místa jsou totálně vyprodaná a my máme vše bez problémů.

Sjedeme dolů do údolí, kousek po dobré silnici a už opět stoupáme po horské silnici do Samnauun. Kdo už tady někdy jel, jistě ví, o čem to je. Jedeme ze strany Rakouska, ze švýcarské strany je to opravdu hodně těsné a nízké v tunelech. Nahoru je to ale bez větších problémů, po chvíli se silnice srovná a jedeme stále dále. Už nyní ale víme, že sjezd bude dost silný zážitek a už nyní si ve vysílačce s Jindrou vyměňujeme zkušenosti, jak to jet dolů. Někdy okolo 8 ještě natankujeme levnou nafru ( 25,50 se prostě nedá odmítnout a my máme schválně skoro prázdné nádrže ), pak už jen na STPL, domluvit vše v informacích a napíchnout se na elektriku, která je v ceně (25 Sfr. obytné auto/den, 5,80 Sfr. dospělý + 2 Sfr. místní poplatek, dítě zdarma). Jakmile se trochu zabydlíme, dorazí veselá parta z Moravy, dáme sklenku, vyměníme názory....večer ogrilujeme něco dobrého, prohlédneme si vesnici a spokojeně usínáme.

I když je STPL přímo u sjezdovky, nyní tady je již málo sněhu, nám se nechce čekat na skibus, a tak šlapeme na dvojpatrovou lanovku pěšky. Dole totální jaro, nahoře nás ale čeká slušný sníh a hlavně nádherný areál. Naše nadšení nezná mezí, projedeme co se dá, podíváme se do dalších údolí a pak už jen dojet na IDALP, kde je od 13 hod. avizovaný koncert Sira Eltona Johna.

Vlastní koncert je skutečný zážitek na celý život. Pódium je postavené ve velké výšce, okolo jen hory a sníh, nádherná atmosféra. A do toho dokonalá muzika a zpěv této legendy. Je tady opravdu dost lidí, všichni jsou ale v totální pohodě, nidko se necpe, netlačí, všichni se na sebe usmívají a všude je poměrně pořádek. I na tom je vidět, že nás ještě čeká hodně učení se. Asi za 1,5 hodiny se všichni zase bez problémů rozjedeme na lyžích na sjezdovky, žádné velké fronty, žádný problém a tlačenice. Pak ještě 2 hodiny lyžování a dnešní den se silným pocitem jdeme ukončit do bazénu.

Místní bazén v Samnaun-Compatschi s honosným názvem Alpenquell je docela malý, i tak ale velmi příjemný, teplá voda, pára, vířivka a podobné věci, ideální po lyžování. Autobus k němu je v ceně karty návštěvníka (dostanete při placení STPL), na vstup je v zimě na tuto kartu pouze sleva ( v létě je již v ceně STPL zdarma , ostatně ten je v letní sezoně za výrazně menší cenu a také s mnohem vštší nabídkou slev a aktivit zdarma ).

Další den, tedy den po oficiálním lyžování, jsme v areálu „ skoro „ sami. Vstáváme hodně brzo, chceme si zalyžovat a relativně slušně vyrazit k domovu. Už v 8 hodin jedeme tedy lanovkou nahoru, pro nás pouští další lanovky, které normálně jezdí až od 9 hodiny a my k nim dojíždíme půl hodinu před otvíračkou ( to je služba návštěvníkům ), parádní počasí a my s vědomím, že je to skutečný závěr letošní lyžařské sezóny, si to fakt užíváme. Všichni si to chceme užít, do oběda je dobrý sníh, po obědě už je ale hodně měkký. I tak se na něm ale dá jezdit. Vlekaři se také jen vyhřívají na sluníčku, obča projede lyžař, občas někdo prohodí v jiném jazyce, že dnes je to naposled. Je to opravdu zvláštní atmosféra konce zimy na horách.....

Info je možné najít tady:

http://www.samnaun.ch/

A pak už jen cesta domů. Jede to skvěle, tak jsme před půlnocí doma. Děti skoro celou noc spaly, tak jen přelezou do jiné postele a ráno do školy, my do práce.

Byly to super 4 dny v horách a počasí nám opravdu přálo. Lepší závěr zimní lyžařské sezóny jsme si opravdu nemohli přát. Jak se říká, červená třešínka na dortu...

12.05.2008 21:18:27
jardaaiveta
Děkujeme všem přátelům za návštěvu stránek a příjemně strávené společné cesty. Pokud budete chtít napsat něco pro další kamarády na tyto stránky, ozvěte se nám.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one